תכנית 12 הנקודות של פרופ' ירון זליכה
לפירוק המונופולים ומעבר לצמיחה ושגשוג

מדינת ישראל נמצאת במשבר הכלכלי החמור בתולדותיה, שלא התחיל עם נגיף הקורונה והוא לא יגמר עם החיסון לקורונה. המשבר הוא תוצאה של מונופולים וקבוצות לחץ, שכבר שנים ארוכות חונקים את הכלכלה הישראלית וחולבים את משאביה על חשבון הצעירים, השכירים והעצמאיים. 

הנה כמה מספרים לדוגמא: 

  • מחירי המזון גבוהים ב-25% ממחירם במדינות המערב.
  • מחיר דירה ממוצעת עומד על 150 משכורות, לעומת 70 במערב.
  • מחירי הרכב בישראל כפולים ממחירם במדינות המערב.
  • ההכנסה הממוצעת לנפש* היא חצי מההכנסה בארה"ב.
  • הגירעון הממשלתי עומד על למעלה מ-11.5% מהתוצר.

*מתוקנת לכוח הקניה 

אבל מונופולים וקבוצות הלחץ הרי תמיד יהיו, הבעיה היא שמולם עמדה בעשר השנים האחרונות מנהיגות כלכלית חלשה. מנהיגות שלא היה לה האומץ לעצור אותם ולומר להם, עד כאן!

המפלגה הכלכלית החדשה בראשות פרופ' ירון זליכה מציגה תכנית כלכלית חברתית לשינוי פני הכלכלה בישראל. תכנית שתפרק את המונופולים, תרסן את קבוצות הלחץ, ותסלול את הדרך לצמיחה של העסקים הקטנים והשכירים לא המוגנים ממעמד הביניים.

זו הדרך היחידה שלנו לצמוח, לשגשג ולהגיע לרמת חיים גבוהה. לכל משפחה בישראל מגיעה תמורה ראויה עבור המיסים שהיא משלמת, רמת מחירים הגונה, יכולת לרכוש דירה לזוג צעיר, שירותי חינוך, בריאות ורווחה ברמות מערביות מפותחות ולא פחות חשוב רמת פנאי כמקובלת במערב.

כך אנחנו הולכים לעשות את זה הלכה למעשה: 

1) הורדת מחיר הדיור ל-120 משכורות

תכניות 'מע"מ אפס' ו'מחיר למשתכן' לא הורידו את מחירי הדיור. רק צמיחה תעלה את הריבית, וריבית גבוהה תסלק את המשקיעים מהשוק, ותאפשר לזוגות צעירים להיכנס אליו ולרכוש דירה במחיר הגיוני, ולא במחיר 150 של משכורות.

2) הורדת מחירי המזון

נבטל את כל המכסים על ייבוא מזון ונבטל את מכסות היבוא, שלא מאפשרים ליבואנים קטנים וזריזים להתחרות עם המונופולים. היעד הוא חסכון של 1,800 ₪ בשנה למשפחה.

3) הפחתת מיסים לשכירים ועצמאיים

נוריד את מע"מ מ-17% ל-15%, באמצעות ביטול הטבות המס לחברות הגדולות (ועד ל-12% בתוך חמש שנים). המשמעות היא חסכון של 5 מיליארד ₪ בשנה לכלל המשפחות בישראל, ועוד 5 מיליארד ₪ לחיזוק הרווחיות של המגזר העסקי.

4) פירוק מונופול הגז ופיקוח על מחירי הגז 

נפרק את מונופול הגז, ובכך נאפשר הורדה של מחירי החשמל ב-15%, מה שיוריד ישירות גם את מחירי המים והמזון ויביא לחסכון ישיר ועקיף של 1,200 ₪ בשנה למשפחה.

5) רפורמה יסודית במערכת החינוך

הקטנת מס' התלמידים בכיתה ל-18, העלאת שכר המורה המתחיל ומתן אוטונומיה למנהלים, שימומנו באמצעות קיצוץ עמוק בהוצאות המטה וקיצוץ במס' שעות הלימוד לסטנדרט האירופאי.

6) הגדלת קצבאות הזקנה ב-1,000 שקלים

נקצה 4 מיליארד ₪ בפריסה לארבע שנים, כדי להגדיל ב-1,000 ₪ לאדם את קצבאות הזקנה לקשישים, המתקיימים אך ורק מקצבאות ביטוח לאומי.

7) הכרזה על מונופולים ואכיפת מחירים

נכריז על כל יבואן בלעדי במשק, ובפרט של מזון ומוצרי פארם וקוסמטיקה, כעל מונופול, ונחיל עליו את חוק התחרות המטיל אחריות פלילית על מונופול המפעיל חסמי תחרות לא חוקיים.

8) הקטנת ההוצאה על הרכב

לא נאפשר ליבואן אחד לייבא יותר ממותג רכב אחד; כפי שבכל העולם מאזדה מתחרה בפורד כך גם יהיה בישראל. כך נוכל להביא לחסכון של 2 מיליארד ₪ בשנה, שהם כ-800 ₪ בשנה למשפחה.

9) הפחתת הארנונה לעסקים קטנים ברחוב

נחזיר את הכוח לחנויות הרחוב, כך שיוכלו להתחרות בהצלחה בקניונים. כדי לעשות את זה, נעניק הטבות דרמטיות בארנונה לעסקים קטנים.

10) הוספת אלפי תקנים לשירותי הבריאות והרווחה

נוסיף אלפי תקנים חדשים של רופאים, אחיות ועובדים סוציאליים לשיקום מערך הבריאות והרווחה הקורס של ישראל.

11) הגדלת התחרות בפנסיה והוזלת דמי הניהול

נחזיר הבנקים לתחרות בשוק הפנסיה תוך ריסון כוחם כדי לדחוף מטה את דמי הניהול תוך קביעת גודל מרבי של נתח שוק בשוק הפנסיה, כדי לשמר את התחרות. 

12) שינוי החוק והגברת האכיפה

שינוי החוק והגברת האכיפה נאכוף על המונופולים חובת פרסום דוחות כספיים רבעוניים שקופים לציבור כפי שנדרשים לפרסם הבנקים והחברות הציבוריות בישראל. 

אנחנו עם חרוץ ומוכשר, אבל רמת החיים שלנו לא משקפת את זה. הפער בין מה שיכול וצריך לקרות כאן לבין המצב בפועל, נובע ממקור אחד בלבד: מנהיגות כלכלית מבולבלת, פחדנית, חלשה ונגועה בשיקולים זרים. את זה חייבים לשנות! עכשיו!